Opieka prawna

Zasady refundacji wyrobów medycznych dla osób starszych

Refundacji podlega szeroka gama wyrobów medycznych poczynając od środków higieniczne takich jak: podkłady higieniczne, wkładki chłonne, majtki chłonne, pieluchomajtki i pampersy dla dorosłych, a skończywszy na aparatach słuchowych, wózkach, laskach i kulach, protezach, butów ortopedycznych, czy materacach przeciwodleżynowych. Wszystkie te artkuły mogą być objęte refundacją po spełnieniu opisanych poniżej warunków.

Podstawą do uzyskania refundacji jest zlecenie, które wystawia osoba uprawniona: lekarz (w tym lekarz POZ), pielęgniarka, położna, felczer lub fizjoterapeuta. Zlecenie może wydać każda z wymienionych wyżej osób w zakresie swojej specjalizacji np. zlecenie na refundację okularów może wydać okulista, a na refundację aparatu słuchowego – laryngolog.

Zlecenia wystawiane są w formie elektronicznej na zasadach podobnych do recept na wykup leków. Do realizacji zlecenia potrzebne jest tylko podanie PESEL oraz numeru zlecenia.

Zlecenie może być zrealizowane w 12 kolejnych miesiącach - jeśli zlecenie jest wystawione i zweryfikowane w trakcie wypisania lub w trakcie 6 kolejnych miesięcy gdy zlecenie jest wypisane poza systemem informatycznym (na starym druku) i potwierdzone do refundacji przez pracownika NFZ. Niektóre z wyrobów takiej jak np. pieluchomajtki przysługują comiesięcznie, oczywiście po spełnieniu wszystkich warunków otrzymania zlecenia.

Zlecone wyroby medyczne można kupić we wszystkich posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia sklepach medycznym lub aptekach.

Nie można ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych w związku z zakupem wyrobów medycznych poza powyżej opisaną procedurą tj. bez uzyskania zlecenia.